گروه مهندسی کویر - آب، فاضلاب، انرژی

ارائه دهنده خدمات نوین آب، فاضلاب، انرژی- پکیج تصفیه فاضلاب MBR و تانک ضربه گیر

گروه مهندسی کویر - آب، فاضلاب، انرژی

ارائه دهنده خدمات نوین آب، فاضلاب، انرژی- پکیج تصفیه فاضلاب MBR و تانک ضربه گیر

گروه مهندسی کویر - آب، فاضلاب، انرژی

گروه مهندسی کویر با پشتوانه و تکیه بر سوابق طولانی علمی و اجرایی کادر مدیریتی و پرسنل متخصص و مجرب، فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات مهندسی آغاز نموده است. این گروه مهندسی با هدف فعالیت مثبت و موثر در صنعت آب و فاضلاب کشور و پیشبرد پروژه های عمرانی و زیرساختی موجود تأسیس شده که به منظور دستیابی به این اهداف، مجموعه ای از کارشناسان خبره و با سابقه این صنعت که در شرکتها و عرصه های مختلف و معتبر فعالیت داشته و کسب تجربه نموده اند، در این شرکت گرد هم آمده اند. کارکنان و کادر اجرایی این شرکت با تجربه بیش از 13 سال در این صنعت و حضور در شرکتهای فعال و بزرگ مهندسی آب و فاضلاب بوده که در حال حاضر تحت نام گروه مهندسی کویر ارائه خدمات می نمایند.

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
 • ۱۶ شهریور ۹۵، ۱۲:۵۵ - محمد آذرکار
  👌
 • ۱۱ مرداد ۹۵، ۱۹:۱۹ - vahid
  perfect
 • ۶ مرداد ۹۵، ۰۹:۰۷ - محسن فرازی
  عالی
 • ۰
 • ۰

راکتورهای بیولوژیکی MBR که از یک راکتور بیولوژیکی (بیوراکتور) با بیومس معلق و ممبرانهایبیو راکتور غشایی میکروفیلتراسیون با قطر‌ منافذ 0.08-0.04 میکرون جهت جداسازی جامدات تشکیل شده‌اند دارای کاربردهای زیادی در تصفیه فاضلاب هستند. سیستم‌های MBR ممکن است با بیوراکتورهای دارای بیومس معلق هوازی یا بی‌هوازی استفاده شوند. سیستم‌های ممبران می‌توانند فاضلاب خروجی را به کیفیت فاضلاب خروجی حاصل از ترکیب ته‌نشینی ثانویه و میکروفیلتراسیون برسانند. MBR برای تصفیه فاضلاب‌های بهداشتی و صنعتی و استفاده مجدد از پساب کاربرد دارد.

در واقع سیستمهای MBR عملیات میکروفیلتراسیون و تصفیه بیولوژیکی را در یک واحد فرآیندی انجام می‌دهند. بنابراین به عنوان یک واحد کمکی برای ته نشینی ثانویه و فیلتراسیون هستند و یا کلاً نیاز به این واحدها را برطرف می نمایند. توانایی حذف ته نشینی ثانویه و عملکرد در غلظت MLSS  بالاتر مزایای زیر را به همراه دارد:

1. بارگذاری حجمی بالاتر و بنابراین زمان ماند هیدرولیکی کوتاهتری می تواند اعمال گردد.

2. زمان ماند سلولی (SRT) بالاتری با کاهش تولید لجن رخ می دهد.

3. امکان نیتریفیکاسیون – دی نیتریکاسیون همزمان در طرح‌های با SRT بالا

4. جریان خروجی با کیفیت بالا در پارامترهای کدورت، باکتری، TSS و BOD

5. فضای کمتری برای تصفیه فاضلاب مورد نیاز است.

از معایب MBR شاید بتوان هزینه سرمایه گذاری اولیه بیشتر از فرآیندهای متعارف و تعویض ممبرانها را نام برد.

سیستم‌های MBR دو شکل کلی دارند:

1. ممبران در داخل بایوراکتور غوطه ور است

2. ممبران خارج از بایوراکتور قرار می‌گیرد.

در  MBR نوع اول، ممبران میکروفیلتراسیون مستقیماً درون راکتور لجن فعال قرار دارد. مدول‌های ممبران شامل ممبران‌ها، ساپورت آنها، اتصالات ورودی و خروجی خوراک و یک ساپورت اصلی می باشد. ممبران‌ها در معرض یک خلاء (کمتر از 50 کیلو پاسکال) قرار می گیرند که آب صاف را از درون ممبران‌ها بیرون می کشد در حالیکه جامدات در راکتور باقی می مانند. برای حفظ TSS درون راکتور و برای تمیز نگه داشتن سطح خارجی ممبران‌ها، هوای فشرده در پایه مدول ممبران توزیع می شود، همانطور که حباب‌های هوا به سطح حرکت می‌کنند، شستشوی سطوح ممبران رخ می دهد، هوا همچنین اکسیژن کافی را برای تامین شرایط هوازی تامین می‌کند.

در MBR نوع دوم،  لجن فعال از بیوراکتور به ممبران پمپ می‌شود و مواد جامد درون ممبران باقی مانده و فاضلاب صاف خارج می شود. نیروی محرک فشاری است که بوسیله سرعت بالا درون ممبران ایجاد می‌شود. جامدات باقیمانده در ممبران مجدد به راکتور لجن فعال برگردانده می‌شوند. ممبرانها برای جدا شدن جامدها بطور پریودیک Back wash شده و به صورت شیمیایی برای جلوگیری از افت فشار تمیز می شوند.

با جایگزین کردن این نوع جداسازی بجای ته‌نشینی ثانویه، ممبران مشکلات تورم لجن و دیگر مشکلات مربوط به ته‌نشین‌های ثقلی را بر طرف می‌کنند. سیستم‌های  MBR می‌توانند در MLSS بسیار بالاتر از راکتورهای لجن فعال (8000-12000) میلیگرم در لیتر عمل کنند.

فلاکس ممبران که سرعت حجم یا جرم جریان عبوری از سطح ممبران(لیتر بر متر مربع در ساعت) است یک فاکتور مهم در طراحی است که بر اقتصاد طراحی نیز بسیار تاثیر گذار است. فلاکس‌های کمتر، منجر به غلظت‌های بالاتر MLSS می شود.

 • ۹۵/۰۸/۱۰
 • گروه مهندسی کویر

MBR

بیو راکتور غشایی

لجن فعال

ممبران

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی