گروه مهندسی کویر - آب، فاضلاب، انرژی

ارائه دهنده خدمات نوین آب، فاضلاب، انرژی- پکیج تصفیه فاضلاب MBR و تانک ضربه گیر

گروه مهندسی کویر - آب، فاضلاب، انرژی

ارائه دهنده خدمات نوین آب، فاضلاب، انرژی- پکیج تصفیه فاضلاب MBR و تانک ضربه گیر

گروه مهندسی کویر - آب، فاضلاب، انرژی

گروه مهندسی کویر با پشتوانه و تکیه بر سوابق طولانی علمی و اجرایی کادر مدیریتی و پرسنل متخصص و مجرب، فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات مهندسی آغاز نموده است. این گروه مهندسی با هدف فعالیت مثبت و موثر در صنعت آب و فاضلاب کشور و پیشبرد پروژه های عمرانی و زیرساختی موجود تأسیس شده که به منظور دستیابی به این اهداف، مجموعه ای از کارشناسان خبره و با سابقه این صنعت که در شرکتها و عرصه های مختلف و معتبر فعالیت داشته و کسب تجربه نموده اند، در این شرکت گرد هم آمده اند. کارکنان و کادر اجرایی این شرکت با تجربه بیش از 13 سال در این صنعت و حضور در شرکتهای فعال و بزرگ مهندسی آب و فاضلاب بوده که در حال حاضر تحت نام گروه مهندسی کویر ارائه خدمات می نمایند.

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
 • ۱۶ شهریور ۹۵، ۱۲:۵۵ - محمد آذرکار
  👌
 • ۱۱ مرداد ۹۵، ۱۹:۱۹ - vahid
  perfect
 • ۶ مرداد ۹۵، ۰۹:۰۷ - محسن فرازی
  عالی
 • ۰
 • ۰

سیستم تصفیه فاضلاب به روش IFAS روشی نسبتا به روز برای کاهش حجم فضای پکیج تصفیه میباشد.تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش IFASفرایند رشد چسبیده با بستر ثابت،برای زیست توده‌های فاضلاب محیط بیشتری را بدون نیاز به مخزن‌های بیشتر و با بارگذاری بالاتر فراهم میکند. اقدامات صنعت برای به روز رسانی تصفیه فاضلاب معمولا بر روی افزایش حجم بیوراکتور و افزایش باکتری‌ها تمرکز دارد. اما این سیستم اجازه بارگذاری زیست توده‌ها برروی سطح ثابت برای تجمع جمعیت باکتریایی و همین طور عدم نیاز به افزایش راکتورهای بیشتر را فراهم می‌نماید.

سیستم IFAS علاوه بر مزایای بستر ثابت از مزایای لجن فعال نیز بهره مند میباشد.

سیر تکاملی بستر ثابت بیش از 60 سال است در آن زمان پنل‌هایی از جنس آزبست به صورت عمودی و معلق در شبکه هوادهی قرار داشت و HRT سیستم بین 1.7 تا 3 ساعت در نظر گرفته میشد.این فرایند پایدار و پاسخگوی خوبی برای نوسانات بارگذاری بدون توجه به اپراتور بود.به هرحال بدون ایجاد فرایند بازگشت لجن فعال،سیستم فاقد کنترل رنج وسیعی از لجن بود و همین طور پانل‌های ثابت تسهیلات خوبی برای پخش کردن اکسیژن و مخلوط کردن و بهره‌وری مناسب انرژی نداشت.

در نهایت این عوامل باعث ایجاد فرایند جدیدی شد که در دهه‌های بعد صدها نفر برروی این سیستم کار کردن و معرفی شدند اگرچه این سیستم در ابتدا در ایالات متحده زیاد موردتوجه قرارنداشت ولی در دهه 1980 و 1990 کار بر روی آن به صورت جدی شروع شد و محققین در آنجا توانستند با ادغام تکنولوژی فیلم ثابت و لجن فعال،تکنولوژی   IFASرابه عنوان یک راه حل جذاب برای تصفیه فاضلاب با افزایش ظرفیت بیولوژیکی مواد آلی ارائه کنند و موجبات حذف بهتر مواد زائد فاضلاب را فراهم سازند.سیستم IFAS سیستمی است که میتواند MLSS موثر را در حوضچه هوادهی به اندازه 3000 میلی گرم بر لیتر افزایش داده و بیومس بیشتر می تواند نیاز به داشتن ظرفیت بیشتر هوادهی را جبران نماید.

علاوه بر این IFAS سیستمی است که میتواند با تغییرات مناسب به طور خاص وقتی سیستم زیر بار نیست جمعیت باکتریایی لازم بر روی فیلم ثابت طراحی نماید.در این خصوص این کاربرد موثر برای کم کردن جداسازی بارهای جامدات وقتی که اغلب محتوای MLSS موجود در حوضچه هوادهی محدوداست میباشد.این سیستم بیومس ثابت زمان ماند لجن را افزایش میدهد و نیتریفیکاسیون بهتری نسبت به رشد ساده در حالت معلق میباشد در آب و هوای سرد و جاییکه با محدودیت انطباق سیستم روبه رو هستیم بیومس اضافه شده عملکرد نیتریفیکاسیون را افزایش میدهد.

تحقیقات اخیر نشان میدهد که باکتری های اتروتروف تمایل به رشد بیشتری درسطح فیلم دارند تا در محیط رشد معلق جمعیت زیست توده ها(میکروارگانیسم ها) در حوضچه هوادهی IFAS نسبت به شستوشو حساس نیستند و در خلال به وجود آمدن یک موج هیدرولیکی مانند رشد معلق عمل نمیکنند زیرا آنها در جای خود ثابت هستند.علاوه بر این بیومس ثابت به عنوان یک منبع بذر به عملیات برگشت نرمال و سریع سیستم بعد از یک شوک هیدرولیکی کمک می کند.سیستم نیتریفیکاسیون نیز سریع تر ترمیم شده و از جرم بزرگی از نیتریفایر های بازگشته در فیلم ثابت برای ادامه روند تصفیه بهره مند میگردد.در حالیکه مخلوط جامدات معلق در حال بازسازی است که این به عوامل زیر بستگی دارد.

1. بسته به مقدار بیومس در سیستم

2. عمق بیومس تشکیل شده از فیلم ثابت

3. مقاومت دربرابر شوک های آلی نسبت به رشد معلق

با افزایش جمعیت زیست توده ها در فیلم ثابت جز برای بارگذاری داده ها،مقدارF/M کاهش پیدا میکند در روش دیگر، بارگذاری ممکن است افزایش پیدا کند در حالیکه حفظ نرخ F/M نسبت به حالت معمول سیستم پایین تر باشد و نکته مهم این است که در F/M های بالاتر سیستم ثبات بیشتری دارد.

مطالعات در مورد سیستم تصفیه فاضلاب به روش IFAS نشان میدهد که این روش باعث کاهش لجن تولیدی میگردد و این کاهش تولید لجن انتظار میرود با کاهش F/M همراه باشدکه این یکی از معایب این سیستم میباشد.

مدیاهای پراکنده شده در این سیستم ممکن است از جنس اسفنج های متخلخل یا اشکال پلاستیکی و معلق در مخزن لجن فعال برای افزایش سطح و افزایش راندمان سیستم استفاده شود البته در روش IFAS از مدیاهای ثابت از جنس پارچه انعطاف پذیر یا PVC و یا ورقهای ازجنس SS استفاده می کنند.

 • ۹۵/۰۸/۱۸
 • گروه مهندسی کویر

تصفیه فاضلاب

روش IFAS

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی